Webshop adminisztrátor: új szakma született

A webshop adminisztrátor foglalkozást az e-kereskedelem terjedése hívta életre.

Rendszeresen találkozhatunk olyan adatokkal, hogy milyen dinamikusan nő az online kereskedelem. Ahogy az eNet legfrissebb statisztikai adatai mutatják 2015-ben 319 milliárd Ft forgalom realizálódott az online kereskedelemben. Ez 5 év alatt több, mint a duplájára nőtt.

Webáruház állás, webshop adminisztrátor
Ebből általában azt a következtetést szokták levonni, hogy ez egy dinamikusan fejlődő üzletág. Ide érdemes beszállni, megnyitni a saját webáruházunkat és kiszakítani egy minél nagyobb szeletet saját magunknak belőle. Én magam is ezt az utat választottam. 😉

De van egy másik izgalmas vonulata is ennek a dinamikus növekedésnek. Ha ekkorát nő az online forgalom, az online tranzakciók száma, akkor egyik pillanatól a másikra óriási szükség van/lesz olyan szakemberekre, akik tudják működtetni, kiszolgálni ezt a drasztikusan növekvő online kereskedelmi forgalmat. Magyarul talán a webshop adminisztrátor, webáruház adminisztrátor kifejezés írja le legjobban ezt a feladatkört, de igazán még neve sincs. Így az állás portálok is sokféle néven, általában ‘webáruház állás’ kategória alatt keresik a munkaerőt.

Most akkor ez a webáruház állás mit jelent? Internetes kereskedő, webáruház adminisztrátor vagy webshopmenedzser?

Első ránézésre az álláshirdetésekből talán még adminisztratívnak tűnnek ezek a feladatkörök, valószínűleg azért mert maguk a hirdető cégek se tudják, hogy milyen ember lenne alkalmas a feladatra. Ezek a cégek általában már folytatnak kereskedelmi tevékenységet és szeretnék elindítani mellette a webes értékesítést is. Valakit keresnek, aki ezt az egész webes dolgot intézi, hiszen mindenki tudja, hogy ebben van a jövő, de nem is tudják pontosan, hogy mit és hogy kellene pontosan csinálnia az emberkének.

Mihez ért egy webshop menedzser?

Gyakorló webshop tulajdonosként tudom, hogy nagyon sok mindenhez kell értenie egy webáruház adminisztrátornak. Erre egy részmunkaidős asszisztens nem lesz alkalmas, mint most jó pár cég gondolja. Hamarosan nagyítóval fogják keresni azokat a szakembereket (bárhogyan hívják is őket), akik egyszerre értenek a szükséges szinten az alábbiakhoz:

   • online marketing
   • képszerkesztés
   • szövegírás (leírás termékekhez, szakmai cikkek írása, FB posztok készítése, hírlevél írás)
   • keresőoptimalizálás
   • ügyfélszolgálat
   • webshop szoftverek kezelése (termékek feltöltése, kezelése)
   • informatikai feladatok
   • készlet kezelés
   • logisztika
   • beszerzés
   • pénzügy
   • stb.

Igen, jól látod, ezek mind külön szakmák, de mindre szükség van egy webáruház üzemeltetéséhez. Viszont maximum csak egészen nagy webáruházak engedhetik meg maguknak, hogy ezekre a feladatokra külön embert alkalmazzanak. Így olyan emberre van szükségük a webáruházaknak, egy olyan webshop adminisztrátorra, aki ezeket a feladatokat mind egyedül is el tudja látni a szükséges szinten. Mindenhez értenie kell egy kicsit.

Na ilyen emberből kevés van egyelőre. Meggyőződésem, hogy maximum csak azok képesek erre, akik saját maguk is üzemeltettek pár évig webáruházat.

Jó hír, hogy én ezt meg tudom neked tanítani, hogyan csináld!

Akár saját magadnak szeretnél webáruházat indítani, akár másnak dolgoznál webáruház adminisztrátorként, akár a saját webshopodba szeretnél egy új kollégát betanítani.

Kattints ide ás iratkozz be az ‘Indíts Te is webshopot!’ kurzusra!